Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ďáblova bible

28. 11. 2007

                                      Ďáblova bible

Od 20. září do 6. ledna je v pražském Klementinu vystavena Ďáblova bible (Codex gigas), největší kniha světa. Kromě samotné knihy je tam i expozice, která se zabývá nejen biblí, ale i historií kláštera v Podlažicích, kde kniha vznikla. Vstupenky na výstavu je třeba si zarezervovat předem, neboť zájemců o shlédnutí tohoto unikátu je mnoho.

    Já jsem na výstavu šla v neděli 18. listopadu od 11 hodin. Jedna z organizátorek nás na začátku upozornila na bezpečnostní pravidla a poté každému dala kartičku, na které byl čas, v který se má dostavit před trezorovou místnost, kde je kniha uložena. Můj čas, 11:10, mi nedovoloval jít příliš daleko od trezorové místnosti, tak jsem se pohybovala v její blízkosti. V uvedený čas nás 10(do místnosti může vždy pouze 10 lidí) vpustili do trezorové místnosti a my jsme se konečně mohli podívat, jak vypadá Codex gigas zblízka. Věděla jsem, že kniha je opravdu veliká, ale jedna věc je, když o tom někde čtete, a druhá, když to vidíte na vlastní oči. Bible, vystavená ve skleněné vitríně, byla rozevřena právě na stránce s vyobrazením ďábla, který dal knize jméno. Ale na její prohlídku je stanoveno pouze 10 minut, které uplynuly neuvěřitelně rychle. Na prohlídku celé expozice   je doporučen čas 60 minut, ale klidně se tam můžete zdržet. Možností, kam jít je více, v prvním patře běží film, zabývající se biblí, můžete si tam prohlédnout digitální verzi knihy i informace o její historii a jejím putování. V přízemí jsou vystaveny i jiné knihy a je tam popsána historie kláštera v Podlažicích.

   Výstavu Ďáblovy bible vřele doporučuji všem, protože originál knihy je velmi působivý a i ostatní části expozice jsou velmi zajímavé, a navíc, nikdo neví, jestli nám Švédové bibli ještě někdy půjčí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář